امن ترین نرم افزارهای پیام رسان را بشناسید. آیا تلگرام جزء آنهاست؟

امن ترین نرم افزارهای پیام رسان را بشناسید. آیا تلگرام جزء آنهاست؟


امروزه با توجه به گسترش وسیع اینترنت و ارزان بودن این روش،پیام رسان ها به عضو جدایی ناپذیری از زندگی ما تبدیل شده اند. در این میان حجم بالای پیام های رد و بدل شده ,امنیت این پیام ها را به موضوع مهمی برای هر شخص تبدیل کرده است.


رمزنگاری و رمزگشایی پیام ها در نرم افزارهای پیام رسان، نیاز به تخصص و ریاضیات پیچیده دارد. توانایی رصد کردن ترافیک عبوری شما در نرم افزارها می تواند به ناامن کردن نرم افزار و خوانده شدن اطلاعات و حتی سوء استفاده از آن منجر شود. با این وجود هم اکنون نرم افزارهایی به بازار آمده اند که از این مشکل جلوگیری کرده اند. در ادامه لیست ده نرم افزار پیام رسان امن موجود را خواهید دید:

 

معرفی پیام رسان های امن

 

1. نرم افزار پیام رسان واتس آپ (WhatsApp)

در ماه آوریل سال گذشته، واتس آپ رمزگذاری کامل در تمام سیستم عامل ها را فعال کرد، به این معنا که مکالمه ها نمی توانند توسط کسی به جز شما و شخصی که پیام را دریافت می کند شنیده شود. نه تنها چت شما با دیگران محافظت می شود بلکه الگو و کد رمزنگاری ای را استفاده می کند تا مطمئن شود کسی پیام های شما را رهگیری نمی کند یا به جای دیگری انتقال نمی دهد. چند هفته پیش هشداری در مورد آسیب پذیری در پیام های ایمن WhatsApp مطرح شد، اما بعدها ثابت شد که این دروغ است و صحت ندارد. نرم افزار پیام رسان واتس آپ در هر دو نسخه اندروید و ios ارائه شده است.

 

واتس آپ

 

2. نرم افزار پیام رسان سیگنال (Signal)

امنیت این برنامه به قدری بالاست که حتی ادوارد اسنودن را وادار به تحسین آن کرده و آن را امن ترین پیام رسان جهان خوانده است. اپلیکیشن سیگنال نه تنها به سادگی قابل استفاده است بلکه شبیه به واتس آپ تمام مکالمات را رمزگذاری می کند و به حساب کاربران امنیت می بخشد. همچنین سورس کد این نرم افزار بصورت رایگان در اختیار عموم است تا کارشناسان امنیتی سراسر جهان بررسی های خود را روی آن انجام دهند. این قابلیت باعث شده تا واتس آپ بخشی از سیستم پیام رسانی خود را با استفاده از سورس کدهای سیگنال راه اندازی نماید. با این حال، بر خلاف WhatsApp، سیگنال ابرداده پیام را ثبت نمی کند، به عنوان مثال شماره تلفن همراه مخاطبین شما، شماره و زمان پیام ها و غیره و یا اینکه اگر شما تلفن خود را پشتیبان گیری کنید، سیگنال یک کپی از پیام های شما را ذخیره نمی کند. نرم افزار پیام رسان سیگنال در هر دو نسخه اندروید و ios در دسترس عموم مردم می باشد.

 

 
نرم افزار پیام رسان سیگنال
 

3. نرم افزار پیام رسان فروزن چت (FrozenChat) 

علاوه بر نام خنک و طراحی بد بو، FrozenChat رمزگذاری کاملی را برمبنای الگوی OTR ارائه می دهد. این بدان معنی است که پیام های شما نه تنها محافظت می شوند، بلکه شما می توانید اطمینان یابید که با چه کسی صحبت می کنید. همچنین غیرممکن است تا اثبات گردد پیامی از طرف شما ارسال گردیده است. این نرم افزار متن باز است و پروتکل OPEN XMPP را پشتیبانی می کند که بر روی هزاران سرور استفاده می گردد. متاسفانه نرم افزار پیام رسان فروزن چت فقط نسخه اندروید خود را ارائه کرده است.

 

نرم افزار پیام رسان فروزن چت

 

4. نرم افزار پیام رسان چت سکور (ChatSecure)

سیستم رمزنگاری این پیام رسان هم همانند FrozenChat است. هنگام شروع یک چت یا مکالمه، یک اثر انگشتی دیجیتالی را می بینید که می توانید با دوستان خود چک کنید تا مطمئن شوید کسی اقدام به سوء استفاده ننموده باشد! همچنین ChatSecure دارای یک ویژگی تجربی است که اجازه استفاده از Tor را می دهد. این ویيگی سبب می شود تا موقعیت مکانی شما پنهان بماند. سعی کنید از یک سرور XMPP استفاده کنید که از سرویس پنهان Tor استفاده می کند تا مکالمه خود را به طور کامل حفاظت کند و امنیت پیام رسانی شما را افزایش دهد. متاسفانه نسخه اندروید این نرم افزار بروزرسانی نمی شود ولی نسخه ios آن جدید و به روز است.

 

نرم افزار پیام رسان چت سکور

 

5. نرم افزار پیام رسان ویکر (Wickr)

این برنامه علاوه بر قابلیت های دیگر برنامه های پیام رسان، برای امنیت بیشتر قبل از تایید، پیام را نمایش نمی دهد و در زمان نمایش پیام نیز از گرفتن اسکرین شات جلوگیری می کند. علاوه بر اینها ، این برنامه قابلیت ارسال فایل (عکس,اهنگ,فیلم,پی دی اف,و....) به صورت رمزنگاری شده را می دهد(که پس از نمایش در گوشی کاربر برای همیشه از سرور های شرکت پاک می شوند). هر دو نسخه اندروید و ios این نرم افزار موجود می باشد.

 

نرم افزار پیام رسان ویکر

 

6. نرم افزار پیام رسان سایلنس (Silence)

این نرم افزار پیام رسان یک جایگزین عالی برای اپلیکیشن SMS اندروید است. این نرم افزار، همه پیامها را در یک پایگاه داده رمزنگاری شده ذخیره می کند (که بصورت پیش فرض رمز عبور ندارد، اما شما می توانید با انتخاب رمز عبور از آن محافظت کنید). اگر دو نفر در حال استفاده از Silence باشند، این اپلیکیشن بصورت اتوماتیک این قضیه را تشخیص داده و متن و داده های تصویری را بر همین اساس رمزگذاری می کند. اگر این کار را نکند، دقیقا همانند یه برنامه پیامک ساده عمل خواهد کرد! اهمیت دیگر این نرم افزار، متن باز بودن و رایگان بودن سورس کد آن است که به متخصصان امنیتی اجازه بررسی امنیت این پیام رسان را می دهد.

 

نرم افزار پیام رسان سایلنس

 

7. نرم افزار پیام رسان سایلنت فون (Silent Phone​)

این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد تا با مخاطبان خود با امنیت خوبی پیام رسانی کنید یا صوت HD و دیگر فایل هایتان را انتقال دهید. از ویژگی های دیگر آن می توان به دکمه خاموش شدن سریع و پاک کردن تمام اطلاعات شخصی شما می باشد. همانند برخی دیگر از پیام رسان ها، Silent Phone نیز متن باز است و به متخصصان اجازه داده است تا آسیب پذیری های احتمالی را مورد بررسی قرار دهند. نسخه های اندروید و ios این نرم افزار رایگان است ولی اگر امکان استفاده از تمام امکانات آن را بخواهید باید بابت آن مبلغی را بپردازید.

 

 

 

نرم افزار پیام رسان سایلنت فون

 

8. نرم افزار پیام رسان گلیف (Gliph)

این اپلیکیشن با استفاده از برقراری ارتباط 3G, 4G و Wi-Fi قادر است محیطی ساده و امن برای کاربران خود و ارتباط با دوستانشان فراهم آورد. یکی از قابلیتهای کلیدی این برنامه امکان حذف تمام پیامها از گوشیهای شخص فرستنده و گیرنده است که کمتر در نمونه های مشابه دیده شده است. لازم به ذکر است که توسعه دهندگان گلیف تاکید خاصی بر روی امنیت آن دارند. پیام های ارسالی در گلیف با استفاده از پروتکل SSL رمزگذاری شده اند. همچنین این قابلیت را دارد که پیام ها را پس از رسیدن به یک زمان خاص بصورت اتوماتیک حذف کند. بر خلاف دیگر پیام رسان ها، گلیف از پیام های گروهی امن نیز پشتیبانی می کند که به شما امکان می دهد با افراد متعدد ی بصورت امن گفتگو داشته باشید. امکان دیگری که گلیف دارد این است که علاوه بر نسخه اندروید و ios، نسخه دسکتاپ آن نیز ارائه شده است.

 

نرم افزار پیام رسان گلیف

 

9. نرم افزار پیام رسان تلگرام (Telegram)

تلگرام نه تنها یک سرویس پیام رسان سریع و ساده است، بلکه دارای ویژگی گفتگوی محرمانه هم می باشد. در این نرم افزار مکالمات رمزگذاری می شوند و فقط در همان دستگاه یا جایی که شما گپ را شروع کرده اید قابل دسترسی هستند. توجه داشته باشید که دیتابیس پیام های محلی به طور پیش فرض رمزگذاری نمی شود، بنابراین شما باید خودتان رمز عبور را فعال و تنظیم نمائید. الگوریتم رمزگذاری تلگرام که توسط توسعه دهندگان این شرکت نوشته شده MTProto نام دارد و برای چت های امن استفاده می گردد.

 

نرم افزار پیام رسان تلگرام

 

10. نرم افزار پیام رسان فیسبوک مسنجر (Facebook Messenger)

همانند واتس آپ، فیسبوک مسنجر هم از پروتکل سیگنال برای رمزگذاری استفاده می کند. پس از شروع یک چت امن، کاربر می تواند هر محتوایی را که می خواهد را در یک پیام معمولی مانند متن، عکس یا ویدیو ارسال کند که البته چت گروهی شامل آن نمی شود. همچنین شما می توانید پیام هایتان را ناپدید کنید. با این حال، اگر کسی مکالمه شما را گزارش کند، رمزگشایی شده و به فیس بوک ارسال می شود. این اپلیکیشن نیز در دو نسخه اندروید و ios در دسترس عموم قرار گرفته است.

 

نرم افزار پیام رسان فیسبوک مسنجر