چت زنده دو نفره، «استاپ موشن» و پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ به اینستاگرام اضافه شد

چت زنده دو نفره، «استاپ موشن» و پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ به اینستاگرام اضافه شد


اینستاگرام در به‌روزرسانی اخیر خود، به قابلیت جدیدی به نام پخش زنده ویدئویی دو نفره، «استاپ موشن» و پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ مجهز شده است.


چت دو نفره زنده

کاربران اینستاگرام می‌توانند با دوستان خود چت زنده‌ی دو نفره برگزار و آن را به صورت آنلاین منتشر کنند.
 
در این روش صفحه نمایشگر به دو بخش عمودی تقسیم می‌شود. روش کار بسیار ساده است: بر روی آیکون جدیدی که در پایین سمت راست صفحه نمایش داده می‌شود و به شکل به دو چهره خندان است، ضربه بزنید و فرد مورد نظرتان را اضافه کنید. اکنون می‌توانید چت زنده خود را اجرا کنید. کاربری که شروع به چت می‌کند، در واقع ادمین محسوب می‌شود و می‌تواند کاربر دوم را از ویدئوی خود حذف کرده و فرد دیگری را جایگزین وی نماید. به نظر می‌رود این قابلیت، جدیدترین کپی‌برداری اینستاگرام از روی دست این و آن باشد!
 
فیس‌بوک نیز چندی پیش ویژگی Live back را به اپلیکیشن خود افزوده بود.
 
در حال حاضر ویژگی پخش زنده ویدئویی دو نفره، برای تعداد اندکی از کاربران در حال تست است و طبق برنامه قرار است در چند ماه آینده در اختیار تمام کاربران این شبکه قرار گیرد.

 

استاپ موشن

استاپ موشن (Stop Motion) یا ضبط بی‌حرکت، یکی از تکنیک‌های انیمیشن‌سازی است که در آن، شیئی را فریم به فریم حرکت داده و با دوربین تصویر آن را ضبط می‌کنند.
 
کاربران با استفاده از این ابزار جدید می‌توانند چند عکس گرفته و همه آنها را در قالب یک فایل گیف (GIF) در استوری خود به نمایش بگذارند. این ویژگی هنوز در مرحله تست است و فعلاً امکان ویرایش تصاویر، در اختیار کاربران قرار ندارد. میزان موفقیت استاپ موشن اینستاگرام مشخص نیست و اگر این ویژگی بتواند در گروه تست موفقیتی کسب کند، احتمالاً برای تمام کاربران فعال خواهد شد.
 
گفتنی است حدود یک سال پیش نیز اسنپ‌چت چنین ویژگی جالبی را در اختیار کاربران خود قرار داده بود.

 

پشتیبانی از زبان های راست به چپ

اینستاگرام به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد زبان‌هایی که از راست به چپ نوشته و خوانده می‌شوند را به جمع زبان‌های خود اضافه کند؛ و مطابق این برنامه، نخستین زبان‌هایی که اضافه می‌شوند، عربی، فارسی و عبری خواهد بود. اینستاگرام تاکنون از 33 زبان از جمله رومانیایی، تاگالوگ و باهاسا ملایو پشتیبانی کرده است.
 
اینستاگرام اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که مجبور باشد کل اپلیکیشن را تغییر دهد تا بتواند از زبان‌هایی که قالب راست به چپ دارند پشتیبانی کند. اینستاگرام، برای یک دوره زمانی از زبان‌هایی مانند چینی، کره‌ای و ژاپنی پشتیبانی کرده است و می‌تواند از زبان‌های دارای قالب راست به چپ و بالا به پایین پشتیبانی کند، ولی تاکنون هیچ‌وقت از زبان‌هایی که منحصرا از راست به چپ نوشته می‌شوند، پشتیبانی نکرده است.

هدف اینستاگرام از اضافه کردن زبان‌های مذکور این است که کاربران اندرویدی که در این کشورها سکونت دارند، بتوانند به نحو احسن از این قابلیت استفاده کنند. فارسی، عربی و عبری در خاور میانه بیشترین کاربرد را دارد و کشورهای این منطقه به این زبان‌ها صحبت می‌کنند.

از آنجا که بیش از 70 درصد از جامعه عرب‌زبان از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند، به‌روزرسانی راست به چپ، با پشتیبانی آی.اُ.اس ارائه خواهد شد. تعداد کاربران اینستاگرام در منطقه خاورمیانه به بیش از 60 میلیون نفر می‌رسد.

این شرکت در یک پست وبلاگی نوشت: «امیدواریم با این به‌روزرسانی، افراد بیشتری در سراسر جهان بتوانند با افراد دیگر و علایق آنها آشنا شوند.» اولویت‌های زبانی، در بخش تنظیمات زبانی مشاهده می‌گردد و اکنون با این به‌روزرسانی باید گزینه‌های جدید در دسترس کاربران قرار گیرد. برای سایر کاربران، این امکان وجود دارد که زبان‌های راست به چپ را به صورت خودکار به زبان دلخواه خود ترجمه کنند.
 
البته به گزارش کاربران در شبکه‌های اجتماعی ظاهرا زبان فارسی هنوز به طور کامل در اختیار همه کاربران قرار نگرفته است و احتمالا مدتی طول بکشد تا به تمام کاربران برسد. بنابراین برای آنکه به اینستاگرام فارسی دسترسی داشته باشید، بهتر است آخرین نسخه اپلیکیشن را از اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید و تا فعال شدن زبان فارسی در آن منتظر بمانید.

 

منبع: ایتنا